به سايت اطلاعات.نت
خوش آمديد
 

 صفحه اول | روزنامه ها | گروهاي سياسی| ادب و هنر | راديو | موسيقی | تلويزيون | فايل هاي صوتی
وب لاگها
| كامپيوتر | مقالات مذهبی | ورزشی |  تاريخ وفرهنگ| تماس با ما  | بایگانی

نه شرقی نه غربی, نه تازی شدن را                براي  تو ای بوم بر دوست دارم


 

چاپ خبر  

 

اعتراض کروبی به تخریب حسینیه دراویش گنابادی


 بی بی سی:

کروبی از جمله مقامات ایرانی است که در مقاطع مختلف نسبت به برخوردهای حکومت با مخالفان اعتراض کرده است
مهدی کروبی، دبیرکل حزب اعتماد ملی و رئیس پیشین مجلس ایران، در نامه ای به وزیر کشور ایران نگرانی خود را از برخوردهای صورت گرفته با دراویش گنابادی در شهرستان بروجرد در استان لرستان ابراز کرد.

آقای کروبی، که خود از اهالی شهرستان الیگودرز در استان لرستان است، در نامه به مصطفی پورمحمدی پرسیده است که "تخریب حسینیه دراویش در بروجرد و تحریک احساسات کسانی که مکرر وفاداری خود را به جمهوری اسلامی اعلام نموده اند و به یگانگی خداوند اقرار و خود را مسلمان و شیعه می دانند، با چه انگیزه و هدفی صورت می پذیرد و چه کسانی در نهان به تحریک نیروهای مذهبی می‌پردازند؟"

حدود یک هفته پیش در پی درگیری هایی که بین نیروهای مهاجم و دراویش گنابادی رخ داد و با دخالت نیروزی انتظامی، حسینیه این دراویش در بروجرد تخریب شد و تعداد زیادی از دراویش بازداشت شده و به خرم آباد منتقل شدند.

آقای کروبی در نامه خود تاکید کرده که نسبت به "رعایت حقوق اولیه شهروندان و حفظ امنیت و جان و مال مردم" حساسیت دارد و این نامه او "به معنی دفاع از اندیشه یا تفکر خاصی" نیست.

آقای کروبی حدود یک سال و نیم پیش و در پی تخریب حسینیه دراویش گنابادی در شهرستان قم نیز نامه ای به مراجع حوزه علمیه قم نوشت و خواستار موضع گیری آنها در این زمینه شد.

آقای کروبی در ادامه نامه خود به آقای پورمحمدی، تلویحا از عملکرد استاندار لرستان در این ماجرا انتقاد کرده است. آقای کروبی در این قسمت از نامه خود بخشی از وصیت نامه آیت الله خمینی را نقل کرده است: "به وزرای کشور در طول تاریخ آینده توصیه می کنم که در انتخاب استاندارها دقت کنند. اشخاص لایق، متدین، متعهد، عاقل و سازگار با مردم انتخاب نمایند، تا آرامش در کشور هر چه بیشتر حکمفرما باشد."

آقای کروبی، که سالها نماینده مردم شهرستان الیگودرز در مجلس ایران بوده و با مسائل استان لرستان آشناست، از آقای پورمحمدی خواسته است "ریشه و عوامل حوادث اخیر را کشف و با کسانی که کمترین حقوق شهروندی را رعایت نمی کنند و خارج از قانون و خودسرانه باعث چنین حوادثی می شوند، برخورد جدی نموده تا شاهد حوادث تلخ مشابهی در کشور نباشیم."

تخریب حسینیه دراویش در بروجرد و تحریک احساسات کسانی که مکرر وفاداری خود را به جمهوری اسلامی اعلام نموده اند و به یگانگی خداوند اقرار و خود را مسلمان و شیعه می دانند، با چه انگیزه و هدفی صورت می پذیرد؟
مهدی کروبی، رئیس پیشین مجلس ایران


آقای کروبی در بخش دیگری از نامه خود به نفوذ "جریان های مارکسیستی" در شهرستان بروجرد در سال های پیش از انقلاب ایران و سالهای اول بعد از انقلاب ایران اشاره کرده و خطاب به وزیر کشور، وزیر اطلاعات و استاندار لرستان نوشته است: "نگرانم که خدای ناکرده دست پنهان چنین افرادی در پشت حوادث اخیر باشد تا به دست افراد مخلص و ساده اندیش با جلوه دادن ناامنی در کشور بخواهند انتقام خویش را از جمهوری اسلامی و مردم شهیدپرور بگیرند."

آقای کروبی از جمله مقامات نظام جمهوری اسلامی است که در مقاطع مختلف نسبت به برخوردهای حکومت با مخالفان اعتراض کرده و در موراد زیادی برای بهبود وضعیت و آزادی آن دسته از مخالفان که به زندان افتاده اند، با مقامات ارشد نظام رایزنی کرده است.

پیروان شاه نعمت الله ولی

دراويش نعمت اللهی گنابادی پيرو نورعلی تابنده ملقب به مجذوبعلی شاه هستند که خود در تهران ساکن است. آقای تابنده نیز در این مدت تحت فشارهایی قرار گرفته است.

سال گذشته که وی بنابر عادت ساليانه، ماه رمضان را در شهرک بيدخت در نزديکی گناباد می گذراند، فرمانداری گناباد به او اعلام کرد که بايد اين شهرستان را ترک گويد و به دنبال خودداری آقای تابنده از عمل به خواسته فرمانداری، مأموران انتظامی و امنيتی محل سکونت او را تحت محاصره درآوردند تا اینکه پس از مذاکراتی ميان مسئولان فرمانداری و آقای تابنده، محل را ترک گفتند و وی نیز از گناباد خارج شد.

سابقه سلسله نعمت اللهی به شاه نعمت الله ولی از عرفای قرن نهم هجری (پانزدهم ميلادی) باز می گردد که در ماهان کرمان مدفون است.

پيروان اين سلسله طريقت در قرن نوزدهم به سه شاخه ذوالرياستينی (منورعليشاهی)، گنابادی (سلطانعليشاهی) و صفی عليشاهی (صفائی) تقسيم شدند که شاخه گنابادی در شيوه های خود تفاوتهايی با دو شاخه ديگر دارد و به اهل شريعت نزديکتر است، تا آنجا که مکانهای تجمع اين سلسله به جای خانقاه حسينيه ناميده می شود و مشايخ آن به جای اخذ اجازه ذکر، اجازه اقامه نماز دريافت می کنند.


کاهش جدی تبادل بانک‌های سوئیس با ایرانتوجه:
استفاه از مطالب اطلاعات.نت با ذكر ماخذ آزاد می باشد

با خبرهای خود به خبررسانی اطلاعات.نت ياری رسانيد!  -  http://ettelaat.net/ -

Copyright © 1999-2018 Ettelaat Network, All  Rights Reserved
Webmaster
اطلاعات.نت به هيچ گروه و مرام و مسلك وابسته نيست